Forskellige vurderinger

TOP-10 poster på auktioner for salg af mønter og deres prøver

Nyheder og analyser fra verden af ​​sjældne mønter, numismatisk marked og fællesskab af samlere # 150
Sidste torsdag deltog jeg i 1794 Carter Silver Dollar-udsalget for $ 10.016.875. Dette var en historisk rekord for prisen på en mønt solgt på en auktion.

Da jeg tvivler på, at denne rekord vil blive slået i den nærmeste fremtid, er det nu, vi skal samle verdens top 10 auktionsresultater for salg af mønter og deres sonder.

Jeg er absolut sikker på kvaliteten af ​​mine analytiske rapporter om amerikanske mønter og prøver, men jeg har ikke meget erfaring med at analysere salget af antikke eller islamiske mønter. I sandhed indsamlede jeg oplysninger fra forskellige kilder om salget af mønter præget før år 1000 og studerede ikke selv resultaterne af disse auktioner.

Jeg er meget fortrolig med amerikanske auktioner. Afsendere og købere giver mig ofte nyheder om mønter, der er solgt for millioner af dollars. Derudover kender jeg mange købere personligt. Med hensyn til resultaterne af europæiske auktioner håber jeg, at de oplysninger, der kommer fra de europæiske organisationer, der gennemfører auktionerne, er nøjagtige nok, selv om jeg ikke har beviser for deres fuldstændighed, nøjagtighed og sandhed.

Insignier, ordrer og medaljer er ikke inkluderet i denne top, fordi det kun drejer sig om mønter og prøver af mønter. Det omfattede de mønter, der blev solgt på en prestigefyldt auktion for mindst 2.760.000 $ eller et tilsvarende beløb i en anden valuta. Jeg vidste selvfølgelig, at Brasher's Doubloon og 1804 dollar ville være på denne liste, men jeg var overrasket over at inkludere nogle andre mønter her. Samlingen af ​​denne top viste sig at være meget mere underholdende, end jeg havde forventet.

10. Højkvalitets 20 dollar guldmøntprøve

Saint Gaudens $20 fra 1907 er den mest berømte og eftertragtede møntprøve. Formentlig er der fra 19 til 21 eksemplarer.

Efterspørgslen efter denne prøve er meget høj både blandt samlere af testmønter og blandt almindelige numismatikere. Ofte blev denne mønt købt af samlere af guldmønter, såvel som dem, der indsamler mønter fra Saint Gaudens, beregnet til almindelig cirkulation. I historien om amerikansk numismatik er der ingen andre mønter med en sådan kvalitet af relief og så mange detaljer. Derudover var præsident Theodore Roosevelt meget interesseret i denne mønt.

Den 4. november 2005 blev en prøve af denne mønt (Trompeter-Morse) solgt for 2,99 millioner dollars. Fredag ​​den 29. juni 2012 satte auktionshuset "Stack's-Bowers" den samme mønt til salg for 2,76 millioner dollars. , til denne pris I og føjede det til denne liste. For at lære mere om denne sondes særlige historie og dens karakteristika, kan du læse min artikel om dette emne fra den 4. juli 2012.

9. "Stempel på brystet" Doubloon Brasher

Den 12. januar 2005 i Fort Lauderdal solgte Heritage Auction House guldsamlingen indeholdende 2 Brasher-dubloner. De blev skabt i New York af en berømt sølvmester i 1787. Den nøjagtige oprindelse og formålet med disse to guldstykker er et spørgsmål om kontrovers blandt specialister, men der er ingen tvivl om, at de i mere end 150 år har været anset for at være særligt værdifulde for samlere.

Numismatikere kender 7 Brashers dubloner, hvoraf 6 bærer "EB"-stemplet på ørnens vinge, og det 7. eksemplar har dette stempel på fuglens bryst. Derudover er der en kopi af den halve doubloon, der opbevares i Smithsonian Institutionens museum, samt yderligere to kopier af det spanske imperiums doublooner i peruviansk stil, hvis skabelse var den samme sølvmesters håndværk, Ephraim Brasher. Udtrykket "doubloon" går tilbage til den spanske 8 escudos guldmønt. (For at lære mere om disse mønter, kan du tjekke min artikel om guldmønters rolle som valuta i forskellige lande i verden).

Tilstanden af ​​doubloonen stemplet på ørnens bryst blev vurderet af NGC i 1990'erne som Fine-45, og senere af PCGS vurderet som næsten aldrig i cirkulation (AU-50). Den blev solgt for 2,99 millioner dollars den 12. januar 2005. Den heldige ejer, Steve Contursi, erhvervede 2 rettigheder til mønten, og Don Kagin erhvervede den resterende 1, som jeg skrev om i Numismatics News-artiklen kort efter dette salg. I december 2011, som jeg bemærkede i denne kolonne, indvilligede John Albanese i at købe disse mønter tilbage uden omtale.

7. Del 1. Mikli-Havn-Kweller 1804

1804 sølv 50 amerikanske dollars eksisterer, selvom ingen blev udstedt i 1804. 7 af dem er på museer.

Joseph Mickley og Matthew Stickney var blandt de første, hvis ikke de allerførste, til systematisk at indsamle amerikanske mønter af forskellige kobber-, sølv- og guldserier med den hensigt at eje en komplet samling på én dag. De havde begge 1804 sølvdollar, ligesom Reed Havn, en af ​​de mest berømte samlere i slutningen af ​​det 20. århundrede. Disse sølvdollars blev købt af David Kweller for $522.500 på Stack Auction (New York) i oktober 1993. Kweller har samlet en enorm samling af amerikanske mønter og prøver i over 30 år.

I april 2008 auktionerede Heritage Auction House Kwellers samling af sølvdollars. Selvom de fleste eksperter vurderede disse mønter som ikke højere end 60, blev dollaren officielt vurderet som Proof-62. Den blev solgt for 3.737.500 $. En samler fra østbredden, som ikke engang havde set denne mønt, før han købte den, købte den online.

7. Del 2. Olsen-Havn Mønt "Liberty" fra nikkel 1913

På stakauktionen, som indeholdt 1804-sølvdollaren, blev en nikkelmønt med 1913-frihedsgudinden solgt i oktober 1993. Dwight Manley, partner i Spectrum Numismatics Corporation, er den stolte ejer af denne $ 962.500 mønt.

Den 6. januar 2010 solgte Heritage en nikkelmønt for $3.737.500, som jeg allerede skrev om i min artikel. I den gav jeg min begrundelse om historien om denne mønt og resultaterne af handel. Det er tilstrækkeligt at sige, at der kun er 5 af disse mønter, alle med Proof-kvalitet. Mønten, der blev solgt på denne auktion, blev vurderet til Proof-64 og har en bekræftelse fra CAC.

I april 2013 auktionerede Heritage endnu en 1913 nikkelmønt. Arvingerne til George Walton besluttede sig for dette, selvom hun før det havde udstillet i ANA-udstillingen i 9 år. Møntens tilstand blev vurderet af PCGS Corporation som Proof-63.

6. Panticapaeum (ca. 350-300 f.Kr.) Gylden stater

Den 4. januar 2012, i New York, bragte London-firmaet "Baldwins" med sine partnere en gammel græsk guldmønt på auktion fra Panticapaeums politik, på hvis område en vigtig by og havn var placeret. I dag på dette sted er byen Kerch.

De fleste af artiklerne om salg af denne mønt nævner også dens pris. Det ser ud til, at dens reelle salgspris var $ 3.802.500. Jeg mener, at denne mønt var i perfekt stand (AU) med minimale brugsspor. Den vejer 9,12 gram, hvilket er omkring 10 % mere end vægten af ​​5 USD guld ("Half Eagle").

Forsiden af ​​mønten er prydet med ansigtet af en skægget satyr, som var et underlegent væsen i oldgræsk mytologi. Bagsiden forestiller en griffin - et fiktivt væsen med en løves krop, bagben og hale og hovedet og vingerne af en ørn. Øret på bagsiden er en meget vigtig detalje, da korn var en fast bestanddel i Panticapaeum. Velstanden i polis varede fra 300 til 200 f.Kr., da handelsmænd fra Nordafrika bragte store mængder korn til det, vi nu kender som det antikke Grækenland.

5.Rusland: prøve af sølvrubelen fra 1740

Ivan 6 blev kejser som spæd, og hans regeringstid varede kun fra slutningen af ​​oktober 1740 til begyndelsen af ​​december 1741. Adskillige mønter og deres prøver blev udstedt til hans ære. En af sonderne er mere værdifuld end de andre.Dette er en prøve af sølvrubelen præget ved mønten i St. Petersborg i 1740. Den vejer 25,78 gram, hvilket er lidt mindre end en amerikansk sølvdollar ("Morgan" eller "Peace").

Tirsdag eftermiddag den 9. oktober 2012, på et hotel i Zürich, satte det schweiziske firma "Sincona" sølvrubelen af ​​Ivan 6 til salg til en pris svarende til $3.858.850. Det er klart, at den tidligere ejer graverede eller mærkede flere bogstaver på kanten af ​​mønten. Billederne af mønten viser, at den ikke er blevet ommalet og kan være i en Fine-40 stand. Sincona-kataloget indeholder oplysninger om, at kun 2 af disse mønter er blevet sat på auktion i de sidste 100 år.

Prøvetageren af ​​denne rubel var en del af en komplet privat samling af sølv- og kobbermønter og deres prøver af det russiske imperium, som blev indsamlet gennem det 20. århundrede. Samlingen indeholdt over 9.000 styk, hvoraf de fleste endnu ikke er solgt. Sincona vil i fremtiden gennemføre andre auktioner for mønter fra denne samling.

4. Oman-Childs dollar 1804

Den 30. august 1999, i New York, solgte auktionshuset Bowers og Merena en samling af mønter fra Childs-familien, som havde været opbevaret i Illinois i årtier og aldrig kom frem i lyset. B&M (baseret i New Hampshire) blev derefter drevet af C.D. Bowers og Christine Karstedt, som senere dannede ANR.

Blandt andre sjældenheder i Childs-familiens samling blev sølvdollaren fra 1804 af den første kategori eller "klasse" fundet. Disse dollars blev præget i 1834 eller 1835 og var tænkt som en gave til udenlandske monarker som en del af "1834"-sættet. Måske var denne dollar i samlingen, da den blev præsenteret for sultanen af ​​Oman ("Emir af Muscat og Oman"). Oman er et land ved mundingen af ​​Den Persiske Golf. Det støder op til Saudi-Arabien med dets grænser.

Jeg har undersøgt næsten alle 1804 dollars, der retfærdigt blev vurderet til at være over 60, men Childs-kollektionen er af den fineste kvalitet, jeg nogensinde har set på en dollar som denne. Før den blev auktioneret i 1999, blev den vurderet til 68 af PCGS. David Akers blev en glad køber, og Jay Parrino tilbød det næsthøjeste bud efter David Akers. Scott Travers tilbød også et konkurrencedygtigt beløb. Akers handlede på vegne af en samler fra det sydvestlige USA.

3. Umayyad islamisk dinar, 105h (omkring 723 e.Kr.)

Den 4. april 2011 blev denne guldmønt sat på auktion af Morton & Eden med bistand fra Sotheby's i London. Den blev solgt for 3.720.000 pund, hvilket svarer til cirka 6-6,1 millioner amerikanske dollars. Jeg indrømmer, at jeg ikke umiddelbart forstod, hvilken slags mønt det var.

Dinar er en valuta, der var i omløb i mange lande under antikken og begyndelsen af ​​middelalderen. Dette guldstykke vejer 4,28 gram og indeholder cirka 0,1376 ounces guld. Dens vægt er således kun lidt højere end den amerikanske gulddollars ("Quarter Eagle").

Baseret på oplysningerne fra "Morton & Eden"-kataloget er der 2 typer dinarer, som tilsyneladende blev skabt af kaliffens guld. Dinarer af den første type blev præget omkring 711 e.Kr. Det vides om eksistensen af ​​8 sådanne mønter, hvoraf den ene blev solgt på denne auktion i London for 648.000 pund, hvilket cirka svarer til 1.047.000 amerikanske dollars.

Der er 10 eller 11 mønter af den anden slags, inklusive vores $6 millioner mønt. Kun nogle af dem er i private samlinger. Denne type mønter, baseret på oplysningerne i kataloget, er af særlig betydning på grund af det faktum, at de var de første muslimske mønter i det område, hvor Kongeriget Saudi-Arabien nu ligger. Nogle af dem bærer Damaskus-stemplet, så der er en diskussion om, hvor de trods alt er præget. De kan være blevet skabt af omrejsende møntmagere forskellige steder.

2. "Double Eagle" Fenton 1933

Selvom det ofte omtales som Farouks guldmønt, er det endnu ikke blevet bevist, at Stephen Fentons mønt er den samme mønt, som kong Farouk engang ejede. Nogen i Europa eller Asien ønskede at sælge denne mønt på en måde, der ville få potentielle købere til at tro, at den var Farouks. Denne fandt også en købmand, som købte nogle af de mønter, der faktisk var i Farouks samling. I 40'erne af det 20. århundrede blev der udstedt en tilladelse til at eksportere denne mønt fra USA og levere den til kong Farouk. I USA i denne periode var der behov for tilladelse til at eksportere eller importere guldmønter.

Fenton og det amerikanske finansministerium i 90'erne af forrige århundrede kom sammen i en retssag, der trak ud i flere år. Fenton var enten ude af stand til at støtte debatten økonomisk, eller han ville simpelthen ikke, så han nåede til enighed med ministeriet om, at det var ulovligt for ham at eje 1933-mønten. Sagen krævede salg af mønten på en auktion. Fenton delte sammen med ministeriet indtægterne fra salget af mønten. (Denne sag er også relateret til mine artikler om en nyere sag om den samme Sweet-Langbord-mønt. Du kan se min analyse af retssagens resultater i denne artikel).

Den 30. juli 2002, i New York, auktionerede aktiehuset Sotheby's sammen med Stack's Fenton-mønten for 7.590.020 $. David Redden var sælger. Den, der købte mønten, var ikke numismatiker.

1. Prøve af en 1794 sølvdollar

Torsdag den 24. januar 2013 auktionerede Stack's-Bowers Cardinals samling af store cents, en Knoxville-Cardinal halv-dissm fra 1792 og en 1794 Carter sølvdollar, tildelt SP-66 kvalitet af PCGS. (Du kan læse om vigtigheden, sjældenheden og den særlige oprindelse af denne dollar i min artikel).

Laura Sperber vandt auktionen for $ 10.016.875 (= 8,525 millioner + 17,5%). Legend Numismatics var den rigtige køber af dollaren, og Sperber og Bruce Morelan var fuldmægtige. Jeg tror ikke, at nogen anden mønt vil blive bortauktioneret i den nærmeste fremtid for mere end 8 millioner dollars.

Et interessant faktum er, at den første mønt, der blev solgt for mere end 1 million dollars, blev lavet af nikkel (fra Eliasberg-samlingen med Frihedsgudinden i 1913) og solgt i maj 1996. Det er også interessant, at det eneste stykke solgt for mere end $ 10 millioner var en sølvmønt. Bemærk venligst, at der er så mange som 4 sølvmønter og en nikkel i denne top. Ofte tror begyndere samlere og dem, der slet ikke gør det, fejlagtigt, at guldmønter er uforlignelig mere efterspurgte end sølv, kobber eller nikkel. Min næste artikel vil blive viet til netop de dyre kobbercents fra kardinalens samling, som blev solgt på auktion den aften.

Vi anbefaler at se:

I denne video vil du lære om nogle af de dyreste mønter i verden: